Gördüğünüz Anda Size Zaman Yolcuğu Yaptırıp Binlerce Yıl Öncesine Işınlayacak İlginç Tarihi Eserler

Geçmişten günümüze kadar hayata tutunmayı başaran antik eserlerin bazıları sizi de geçmişe ışınlayacak kadar güçlü! Gördüğünüz anda sizleri binlerce yıl önce varolan medeniyetlerin topraklarına ışınlayacak, hem birbirinden ilginç hem de tuhaf tarihi eserlere bir göz atın! ?

Kaynak: https://www.reddit.com/r/ArtefactPorn/

1. Londra’da keşfedilen ve MS 75-125’ten kalma, çok iyi bir şekilde korunmuş bir Roma dönemi deri ayakkabı.

2. Çatal Höyük’de bulunan koçaklar arasında oturan Neolitik dönemden kalma 8000 yıllık pişmiş kilden yapılmış kedi başlı çıplak kadın şeklindeki heykelcik.

3. 4500 yıl öncesine ait olan Shahdad bayrağı, dünyada bilinen en eski bayraktır. Bronzdan yapılmış bu bayrak M.Ö 3. yüzyılda bilinmeyen bir uygarlığa aitti.

4. Yeni doğmuş bir bebeği kötü ruhlardan korumak için madeni paradan yapılmış kılıç. (M.S 18. Yüzyıl)

5. MÖ 26. yüzyılın başlarında, yaklaşık 27 yıllık bir süre içinde, 4593 yıl önce inşa edilmiş Keops piramidinde keşfedilen 9 metrelik gizli tünel.

6. 2020 yılında Hindistan’ın Tamil Nadu kentindeki Jambukeswarar Tapınağı’nda yapılan kazı sırasında 505 altın içeren bir çömlek bulundu. Yapılan araştırmalarda bulunan altınların Hindu tanrısı Lord Venkateshvara’yı tasvir eden madeni paralar olduğu ve İngiliz Doğu Hindistan Şirketi tarafından 1678-1740 yılları arasında basıldığı keşfedildi.

7. Peru’da keşfedilen Moche kültürüne ait erkek cinsel organı şeklindeki bir şişe.

8. Samurayların zırhları üzerine giymeleri için tasarlanmış kara ayı derisinden bir cübbe. (M.S 18. Yüzyıl)

9. İtalyan sanatçı Cristofano dell’Altissimo’nun 16. yüzyıldan kalma İran Kralı İsmail için yaptığı tablo. Kral İsmail, 1501’den 1736’ya kadar hüküm süren Safevi İmparatorluğu’nun kurucusuydu.

10. Panama’da keşfedilen Veraguas kültürüne ait keseli sıçan şeklindeki bir şişe. (M.S 500-1000)

11. İspanya’da La Garma mağarasında keşfedilen 16.500 yıllık çeşitli nesneler. Mağarada bulunan nesneler arasında vizigotik şekilde iskeletler, boğa ve antropomorfik figürleri, üzerinde dağ keçisi kabartması bulunan bir spatula, ayı şeklinde kabartmalar, kırmızı işaretlerin üzerine yerleştirilmiş Magdalenian atı ve çocukların mağarada bıraktığı ayak izleri bulunuyor.

12. Side’de M.S 2. yüzyılda inşa edilen ve 15.000 seyirci kapasiteli Roma tiyatrosu.

13. Dünyanın en eski cephaneliği olan Dresden Cephaneliğinde bulunan çeşitli silahlar.

14. Kıskançlık nedeniyle iblise dönüşmenin ilk aşamalarındaki bir kadını tasvir eden Noh drama maskesi. (M.S 17. Yüzyıl)

15. Şems el-Ma’arif: 13. yüzyıldan kalma İslami tasavvuf kitabı. Modern çağa kadar varlığını sürdürmeyi başaran kitap, tehlikeli büyülere giriş niteliğinde olduğu iddiasıyla İslam dünyasının büyük bölümünde sıklıkla kınanmış ve tabu olarak değerlendirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir