AK Parti’den bayılıp düşen Bitmez’e: ‘Allah’ın gazabı böyle olur işte! Allah’ın gazabı böyle!’

ANKARA – Meclis bütçe görüşmelerinde konuşması bittikten sonra Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez’in bayılıp düşmesi üzerine AK Partililerin “Allah’ın gazabı böyle olur işte! Allah’ın gazabı böyle!” dediği ortaya çıktı.

Meclis Başkanlığı, Adalet ve Dışişleri Bakanlığı bütçelerinin görüşmelerinde Saadet Partisi grubu adına Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez söz aldı. AK Parti’nin dış politikasını eleştiren bir konuşma yapan Bitmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde ABD’de yaptığı bir konuşmayı gündeme getirdi. Erdoğan’ın konuşmasında İsrail dahil bazı ülkelerle ilgili sözler verdiğini iddia eden Bitmez’e AK Partili milletvekilleri itiraz etti.

Bitmez’in, Erdoğan’ın “İsrail’in güvenliği bizden sorulur” dediği iddiasına, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Nereden çıkarıyorsunuz. Değerli arkadaşlarım, bu hakikaten çok ayıp bir şey!” diye itiraz etti.

‘Erdoğan’ın Büyük Orta Doğu Projesi’nin, -büyük İsrail projesinin- eş başkanlığını Yemen ve İtalya Başbakanlarıyla beraber kabul ettiğini’ söyleyen Bitmez’in konuşmasına AK Partili Zengin itirazını sürdürdü, “Nerede Erbakan Hoca’nın nezaketi, nerede sizin nezaketiniz” diye seslendi.

AK Parti ve Erdoğan’ın AB politikalarını eleştiren Bitmez, iktidarı Kıbrıs meselesinde de en büyük zararı vermekle suçladı. Bitmez’in sözleri üzerine konuşmayı sürdüren AK Partili Zengin’in ifadeleri tutanaklara şöyle geçti:

HASAN BİTMEZ: …Kıbrıs’a en büyük zararı verdiniz “Toprakların belli bir kısmını vermeyi biz garanti ederiz” dediniz, “Askerin bir kısmını çekebiliriz” dediniz.
ÖZLEM ZENGİN – Bu nasıl bir şeydir ya, nasıl böyle konuşuyorsun ya!
HASAN BİTMEZ – Kuzey Kıbrıs’ın tanınması için herhangi bir girişiminiz oldu mu?
ERCAN ÖZTÜRK– Bu kadar yalanı söylerken yüzün bile kızarmıyor!
HASAN BİTMEZ– Eğer olduysa görünen o ki hiçbir sonuç alamadınız. Yirmi yıl önce Kuzey Kıbrıs’ı tanımayan ülkeler bugün hâlâ tanımıyor arkadaşlar, yirmi yıl önce Kıbrıs’ı tanımayan ülkelerin hiçbiri bugün Kıbrıs’ı tanımıyor. İHA’lar ve SİHA’lar gönderdiğiniz Ukrayna ve Azerbaycan neden Kıbrıs’ı tanımıyor? Çünkü siz istemiyorsunuz.
ÖZLEM ZENGİN– Yalan!
HASAN BİTMEZ – Bu konuda bir tane de adım atmadınız, atmadınız elbette.
ÖZLEM ZENGİN – Yalan, yalan, külliyen yalan!
HASAN BİTMEZ– Bunun yerine Kıbrıs’ta tek devletli bir modeli çözüm olarak milletin önüne getirdiniz Annan Planı’yla.
ERCAN ÖZTÜRK– Çok yalan söylüyorsun, çok.
HASAN BİTMEZ – Kıbrıs’ı pazarlık masasına meze ettiniz arkadaşlar.
ÖZLEM ZENGİN– Yalan, külliyen yalan!
HASAN BİTMEZ– “Çözümsüzlük çözüm değil.” diyerek hayatını Kıbrıs davasına adayan Rauf Denktaş’ı istenmeyen adam ilan ettiniz.

AK PARTİ’DEN ‘HATİBİ UYARIN’ ÇAĞRISI

ÖZLEM ZENGİN – Hatibi uyarmanız lazım Sayın Başkan, hatibi uyarmanız lazım. Bu, Ecevit’e de hakaret, hepimize hakaret.
HASAN BİTMEZ – 1974’ten önce Rumların yaptığı onca katliamı unutmuş, Kıbrıs’ın tarihî ve stratejik önemini göz ardı eden bir bakış açınız tam da emperyalizmin arzu ettiği bir bakış açısı.
ÖZLEM ZENGİN – Böyle bir şey olamaz, böyle bir konuşma olamaz!
HASAN BİTMEZ – Bu yüzden geçmişte düzen partilerinin olduğu gibi sizin de amacınız Kıbrıs’ı verip Avrupa Birliğine girmek oldu.
ÖZLEM ZENGİN– Yalan! Yalancı!
RESUL KURT – Bak biz varız diye Kıbrıs’ı alamıyorlar.
HASAN BİTMEZ– “Kıbrıs sorununun çözümü” dediğiniz budur arkadaşlar.
RESUL KURT (Adıyaman) – İyi öğren, iyi öğren; iyi öğrenememişsin.
HASAN BİTMEZ– Bunun Kıbrıs’ın kaybından başka bir sonucunun olmayacağı da açıktır. Avrupa Birliği bizden bir şey daha istiyor, diyor ki…
RESUL KURT– Sizden istiyor sizden, bizden değil.
HASAN BİTMEZ– “Dicle, Fırat ve GAP havzasının idaresinin uluslararası bir konsorsiyuma devredilmesi gerekir.” ve bir şey daha diyor: “İsrail ve komşularının bu sulardan yararlanmasının temin edilmesi gerekir.” Ne alakası var İsrail’in Avrupa Birliğiyle?
ÖZLEM ZENGİN – Tamamen yalan.

MECLİS BAŞKANI, ‘HATİBİ DİNLEYİN’ DİYE UYARDI

HASAN BİTMEZ – Bundan iki ay önce Meclis Başkanı Avrupa Parlamenterler Meclisi Başkanları toplantısına gitti, İsrail’in Meclis Başkanıyla orada görüşmek için can attı ve görüştü. Avrupa Parlamenterler Meclisi Başkanları toplantısında İsrail’in ne işi var arkadaşlar? Gerçi Numan Bey de…Evet, arkadaşlar, Avrupa Birliği demek İsrail’le tek devlet olmak demektir.
ÖZLEM ZENGİN (İstanbul) – Ya, Cumhuriyet Halk Partisine söyle, beraber geldiniz, beraber geldiniz ya. Nasıl geldiniz ben merak ediyorum.
HASAN BİTMEZ – Avrupa Birliği bizden başka hangi tavizleri istiyor? Ekonominin kontrolünü istiyor; “Özelleştirme yapın.” diyor, “Yabancılara satış yapın.” diyor, “Tarım ve hayvancılığı olumsuz etkileyecek programları uygulayın.” diyor ve siz bunları tıpış tıpış uyguluyorsunuz. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Avrupa Birliği bizden başka ne istiyor? Ermeni meselesinde özür dilemenizi istiyor. Bütün bunları yapsanız, bundan sonra da Avrupa Birliğine girme garantiniz yok. Avrupa Birliği ülkeleri referandum yapacak, tarih de belli değil. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)
ERCAN ÖZTÜRK– Pazarlık masasında görüştünüz mü?
BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, lütfen hatibi dinleyin.

AK PARTLİ ZENGİN: BÖYLE BİR SAÇMALIĞI NEDEN DİNLEYELİM

ÖZLEM ZENGİN – Ne münasebet, ne münasebet; böyle bir saçmalığı biz niye dinleyelim, ben anlamadım? Böyle bir usul de yok, kafana göre takılacaksın.
HASAN BİTMEZ – BOP eş başkanlığı konusunda üçüncü hatalı davranışınız İsrail’e sonsuz aşkınızdır.
ERCAN ÖZTÜRK– İki yüzlüsünüz, samimiyetsizsiniz.
HASAN BİTMEZ– Önce İsrail’in işgal vahşeti karşısında AKP’nin tutum ve davranışını özetleyen Akif’in şu dizelerini tekraren buradan takdim etmek istiyorum. (Saadet Partisi sıralarından alkışlar)
ERCAN ÖZTÜRK– Neyi alkışladınız, neyi alkışladınız?
İSA MESİH ŞAHİN– Arkadaşlar, müdahale etmeyin, orada söz alıp konuşursunuz, cevap hakkınız var, müdahale etmeyin, cevap hakkınız var, lütfen ya.
HASAN BİTMEZ– “Enseden aslan kesilmek, cepheden yaltak kedi, Müslümanlık bizden evvel böyle zillet görmedi.” (Saadet Partisi sıralarından alkışlar; AK PARTİ sıralarından gürültüler) AKP’nin yirmi iki yıllık iktidarı sonucunda sergilenen dış politika sonucunda, dış politikasını özetleyen sloganı buraya, sizlerin huzurunuzda koydum.
ERCAN ÖZTÜRK – Kendinize yakışanı yapıyorsunuz.
ÖZLEM ZENGİN – Hiç alakası yok.
İSA MESİH ŞAHİN – Cevap hakkınızı kullanın.
ERCAN ÖZTÜRK – Şu ne demek, şu!
İSA MESİH ŞAHİN – Özlem Hanım istediği gibi mi konuşacak!
ERCAN ÖZTÜRK – Bu ne biçim laf ya!
İSA MESİH ŞAHİN – Bırak ya!

BİTMEZ FOTOĞRAF GÖSTERDİ

HASAN BİTMEZ– İsrail’e olan aşkınızı fotoğraflarla göstermeye devam edeceğim. (Saadet Partisi ve CHP sıralarından alkışlar)
ÖZLEM ZENGİN– Yapma ya, yapma ya!
HASAN BİTMEZ – Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan olur olmaz gitti ADL’den Cesaret Ödülü madalyası aldı.
BÜŞRA PAKER – Ya, bırak Allah’ını seversen ya!
HASAN BİTMEZ – Biz bunu söylediğimiz zaman diyorlar ki: “Bu cesaret ödülü madalyasını diplomatlarımız için aldık.”
ÖZLEM ZENGİN – Öyle, aynen öyle!
HASAN BİTMEZ – Diplomatlarımız için niçin Demirel’e vermediler? Niçin Özal’a vermediler? Niçin Mesut Yılmaz’a vermediler? Niçin Ecevit’e vermediler?
BÜŞRA PAKER – Size vermediler diye derdiniz orada! Beklemiyordu kimse.
HASAN BİTMEZ – Siz “Biz her türlü koşulda sizin, İsrail devletinin yaşama hakkını kimsenin tehdit etmesine müsaade etmeyeceğiz.” dediğiniz için.
ÖZLEM ZENGİN – Bunu söylemeyen kaç ülke var ya!

AK PARTİLİLER MECLİS SIRA KAPAKLARINA VURDU

HASAN BİTMEZ – İsrail aşkınızı özetleyen bir cümleyi de parti sözcünüzden söylüyorum: “İsrail devleti ve halkı Türkiye’nin dostudur.” (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sürekli sıra kapaklarına vurmalar)
İSA MESİH ŞAHİN – Sayın Başkanım, müdahale edecek misiniz?
BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, lütfen hatip sözünü tamamlasın, tamamladıktan sonra Grup Başkan Vekilinize söz vereceğim.
(AK PARTİ sıralarından gürültüler, sürekli sıra kapaklarına vurmalar)
BÜŞRA PEKER – Yazıklar olsun!
İSA MESİH ŞAHİN – Ya, cevap hakkını kullanın Büşra Hanım. “Cevap hakkı” diye bir şey var ya! Kendi görüşünü ifade ediyor ya!
BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, lütfen…
ŞENGÜL KARSLI – Yazıklar olsun!
BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, hatibin söz hakkına lütfen müdahale etmeyin.
HASAN BİTMEZ– Arkadaşlar, gelin burada konuşun.
YUSUF AHLATCI– Hoşuna mı gidiyor!
ERCAN ÖZTÜRK – Yalancısın! İftiracısın!
BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, hatip kürsüdeyken lütfen sükûneti sağlayalım.
HASAN BİTMEZ – Sayın Meclis Başkanımız dedi ki: “Hatip konuşurken bağırmak sokak adabıdır.” Dün dedi, dün. (Saadet Partisi, CHP ve İYİ Parti sıralarından alkışlar; AK PARTİ sıralarından sürekli sıra kapaklarına vurmalar)
YUSUF AHLATCI – Duymuyoruz, biraz daha bağır. Duymuyoruz, duymuyoruz.

‘SIRALARA VURMAYIN, DEVLETİN SIRASI…’

İSA MESİH ŞAHİN – Sıralara vurmayın Allah aşkına ya! Devletin sırası ya!
HASAN BİTMEZ – Bir başka İsrail aşkınızın ve Filistin ihanetinizin belgesi bu sözleşmedir. Mavi Marmara davasıyla ilgili İsrail’le anlaşma yaparak Filistin davasına ihanet ettiniz… (Saadet Partisi sıralarından alkışlar)
ERCAN ÖZTÜRK – Bravo, ben de sizi alkışlıyorum.
HASAN BİTMEZ – Altmış beş-yetmiş gündür Filistin’de soykırım yapıyor, Gazze’de soykırım yapıyor, biz “Diplomatik ilişkilerinizi kesin, gemi göndermeyin.” dedik, gönderiyorsunuz, hâlâ diplomatik ilişkilerimizi kesmiyorsunuz ama İsrail sizi adam yerine koymuyor, kendisi bunları çağırıyor.
ERCAN ÖZTÜRK – Size yakışanı yapıyorsunuz, tam size yakışan bu.
BÜLENT KAYA – İsrail’e destek vermek size, protesto etmek bize yakışır.
ERCAN ÖZTÜRK – Böyle gelin, böyle konuşursunuz.
HASAN BİTMEZ – Kalkan yüzlerce gemi gitmeye devam ediyor arkadaşlar.
BÜLENT KAYA – Yalansa çıkın yalanlayın.
HASAN BİTMEZ– Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde 13 ülke İsrail’le barış, İsrail’in ateşkes yapmasını talep etti. Sizin dostunuz olan Amerika bunu veto etti. Sizin dostunuz olan Amerika bunu veto etti. Siz hiçbir şey yapmıyorsunuz.
BÜŞRA PAKER– Siz hangi yüzle çıkıyorsunuz?
HASAN BİTMEZ – Aslında yapıyorsunuz daha önce Irak’ta koalisyon güçlerinin işini bitirmesi için imkânlarınızı seferber ettiğiniz gibi, bugün de gemilerle ve uçaklarla İsrail için lojistik imkânlarınızı aynı şekilde seferber ediyorsunuz.
ERCAN ÖZTÜRK – Hamas’a “terör örgütü” diyenlere de bir çift lafın olacak mı? Samimiyetini görelim, hadi! Hamas terör örgütü mü?
HASAN BİTMEZ – Gemilerin gitmesine müsaade ediyorsunuz, utanmadan “ticaretimiz” diyorsunuz; “İsrail’e gemiler” diyoruz, “teröristlerle beraber” diyorsunuz; “İsrail’e gemilerle mühimmat taşıyorsunuz.” diyoruz, “CHP’yle birlikte oldunuz.” diyorsunuz; “İsrail’le diplomatik ilişkileri kesmelisiniz.” diyoruz, “Mecliste Cola’yı yasakladık.” diyorsunuz. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

SÜRE BİTTİ, TARTIŞMA BİTMEDİ

ÖZLEM ZENGİN –Yirmi dakika artık yeter, yeter yani!
ERCAN ÖZTÜRK – Tamam bitti, otur sıfır. Otur, otur!
HASAN BİTMEZ– “AK PARTİ’li yöneticilerin ve çocuklarının sahibi ve ortağı olduğu, işletmecisi olduğu gemilerle İsrail’e mühimmat taşımaktan vazgeçin.” diyoruz, “Starbucks’larda boykot yapıyoruz.” diyorsunuz. (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar)
BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, lütfen kürsüdeki hatibin sözlerine müdahale etmeyin lütfen.
ERCAN ÖZTÜRK– Otur, Otur, sıfır!
HASAN BİTMEZ – “İsrail sizin eylemsizliğinizden, tavırsızlığınızdan cesaret alıyor.” diyoruz, “Miting yapıyoruz.” diyorsunuz. Mitingin parasını kim ödedi arkadaşlar? Emin Akbaşoğlu burada dedi ki: “AK PARTİ olarak yapıyoruz.” Ama siz devlet olarak ödediniz. Bu kadar ikiyüzlüsünüz! (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar)
BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, lütfen.
HASAN BİTMEZ – Bu sizin mitinginizden daha iyisini Avrupa’da, Amerika’da, Londra’da, Tokyo’da, oradaki Hristiyanlar, Yahudiler sizlerden daha iyi miting yapıyor.
BAŞKAN – Aksi takdirde İç Tüzük 68’i uygulamak zorunda kalacağım lütfen.
ÖZLEM ZENGİN – Ne yapacaksınız? Dışarı mı atacaksınız! Valla dışarı çıkmayı tercih ederim, kendi kendine konuşur.
HASAN BİTMEZ – Siz İsrail’in suç ortağısınız! Siz İsrail’in suç ortağısınız! Elinizde Filistinlilerin kanı var! (Saadet, CHP, HEDEP, İYİ Parti sıralarından alkışlar; AK PARTİ sıralarından gürültüler) İş birlikçisiniz!
ÖZLEM ZENGİN – Ahlaksız! Yalancı!
ERCAN ÖZTÜRK – Görevini yaptın, geç hadi geç!
HASAN BİTMEZ – İsrail’in Gazze’ye attığı her bombada katkınız var.
ERCAN ÖZTÜRK – Yaptın görevini, yaptın, görevini tamamladın, git hadi!
HASAN BİTMEZ– Hemen şimdi gerçekçi bir adım atın, Türkiye öncülük etsin. Pakistan, Bangladeş, Endonezya, Libya, Cezayir…
BAŞKAN – Sayın Bitmez, selamlayın lütfen.
ÖZLEM ZENGİN– Yalancı! Tamam artık Sayın Başkan! Lütfen ya, beş dakika konuşma bir dakika uzar, adam yirmi dakika konuştu!

BİTMEZ ‘TARİHİN AZABINDAN KURTULAMAYACAKSINIZ’ DEDİKTEN SONRA DÜŞTÜ

HASAN BİTMEZ – Şimdi bizim konuşmamızı istemiyorsunuz. (AK PARTİ sıralarından “Yalan! Yalan!” sesleri, gürültüler)
Ben konuşmamı bitiriyorum ama Sezai Karakoç’un size atfen yazdığı satırlarla bitiriyorum. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)
HASAN BİTMEZ – “Onlar sanıyorlar ki biz sussak mesele kalmayacak…”
ÖZLEM ZENGİN – Yazıklar olsun sana! Yazıklar olsun ya!
HASAN BİTMEZ – “…Hâlbuki biz sussak tarih susmayacak…” (AK PARTİ sıralarından gürültüler)
ÇİĞDEM KONCAGÜL – Tarih sizi unutmayacak!
ÖZLEM ZENGİN – Yazıklar olsun sana, yazıklar olsun! Yazıklar olsun!
HASAN BİTMEZ – “…Tarih sussa hakikat susmayacak/Onlar sanıyorlar ki bizden kurtulsalar mesele kalmayacak/Hâlbuki bizden kurtulsanız vicdan azabından kurtulamayacaksınız…” (AK PARTİ sıralarından gürültüler)
ÖZLEM ZENGİN – Yazıklar olsun sana! Asıl size lazım vicdan azabı!
HASAN BİTMEZ – “…Vicdan azabından kurtulsanız tarihin azabından kurtulamayacaksınız/Tarihin azabından kurtulsanız Allah’ın gazabından kurtulamayacaksınız.” (AK PARTİ sıralarından “Cehennem azabından kurtulamayacaksınız!” sesi)
ÖZLEM ZENGİN – Yürü! Siz öyle olacaksınız!
HASAN BİTMEZ – Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (Saadet Partisi, CHP, HEDEP ve İYİ Parti sıralarından alkışlar; AK PARTİ sıralarından gürültüler)

AK PARTİ SIRALARINDAN ‘ALLAH’IN GAZABI BÖYLE OLUR’ SÖZLERİ İŞİTİLDİ

Bitmez bu sözleri söyledikten sonra bayılarak yere düştü. Tutanaklarda bu bilgi de yer alırken, o sırada AK Parti sıralarından da “Allah’ın gazabı böyle olur işte! Allah’ın gazabı böyle!” sesinin geldiği duyuldu. Bu ifade de isimsiz olarak tutanağa girdi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x