Can Atalay tartışmasının gölgesinde… Beşiktaş Başkanı Hasan Arat’tan ‘Gezi’ desteği

Gezi Parkı Davası sırasında Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’nın mensuplarının aralarında bulunduğu 35 sanığın “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “terör örgütü kurma veya yönetme ile örgüte üye olma” suçlarından yargılandığı davanın yeni duruşması bugün gerçekleştirilecek.

Kamuoyunun “Çarşı Davası” olarak bildiği ve daha önce Gezi Davası ile birleştirilip sonradan tekrar ayrılan davanın bugünkü duruşmasını takip edip Çarşı’ya destek olmak üzere Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, Çağlayan Adliyesi’ne geldi.

Duruşma, Gezi Davası’ndan yargılanıp 18 yıl ceza alan ve milletvekilliği düşürülen Can Atalay’a dair tartışmalar sürerken gerçekleştirilecek.

HEP DESTEĞE GELİYOR

Hasan Arat’ın kamuoyunda “Çarşı davası” olarak bilinen ve içlerinde Beşiktaş’ın Çarşu taraftar grubu üyelerinin de olduğu 35 sanığın yargılandığı davada, taraftarlara detsek için hep duruşma salonlarındaydı. Duruşmalara Beşiktaş Yönetim Kurulu’ndan kimse katılmazken, yönetimdeki görevlerinin bitmesine rağmen Hasan Arat’ın katılması dikkat çekmişti.

ÇARŞI DAVASI’NIN GEÇMİŞİ

Gezi Parkı Davası’nda aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı mensuplarının da bulunduğu 35 sanığa, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “terör örgütü kurma veya yönetme ile örgüte üye olma” suçlarından beraat kararları verilmişti.

Ancak savcılığın temyiz talebi üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 18 Mart 2021 tarihinde yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle bozmuştu.

Bozma ilamında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Gezi Parkı’na ilişkin dosya ile bu dosya arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu belirtilerek, dosyaların birleştirilerek karar verilmesi istenmişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de 35 sanıkla ilgili yaptığı yargılamada, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma ilamına uymuştu. Dava daha sonra ise Osman Kavala ve gazeteci Can Dündar’ın yargılandığı dava ile Çarşı Davası da birleştirilmişti.

Davanın 21 Şubat 2022’de yapılan duruşmasında mahkeme heyeti, dosyada tutuklu sanık kalmaması, tüm sanıkların savunmalarının alınmış olması ve Yargıtay ilamında araştırılması istenen hususların henüz tamamlanmamış olmasını dikkate alarak 35 sanığın yargılandığı bu dosyayı ayırmıştı.

7 Eylül 2023’te gerçekleştirilen duruşma ise, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ne yönelik gerçekleştirilen eylemlere ilişkin kamera kayıtları ve görüntülerle ilgili Adli Tıp Kurumu raporunun henüz hazırlanmamış olduğu gerekçesiyle 1 Şubat 2024’e ertelenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x