İşsizlik sigortası fonu işverenlere akıyor

İşsiz kalanların güvencesi olması gereken İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yılın ilk iki ayında işverene aktarılan kaynak, işsize ödenenin 2.2 katı oldu.

İşsizlik ödeneği talebinde bulunanların yarısının bu haktan yararlanamaması ve “kaynak yok” gerekçesiyle emeklilere ve asgari ücretlilere zam yapılmazken, İşsizlik Sigortası Fonu’nun büyük bir kısmının işverenlere aktarıldığı görülüyor. Şubat ayında işsizlik ödeneği için ayrılan tutar 3.2 milyar TL iken, işverenlere yönlendirilen kaynak miktarı 7.2 milyar TL’ye ulaştı. İŞKUR’un Şubat ayı bültenine göre, İşsizlik Sigortası Fonu’nun toplam varlığı 208 milyar 670 milyon 31 bin TL’ye ulaştı.

Teşviklerdeki farklılık

İşsizlerin geçimini sağlaması amacıyla kurulan İşsizlik Sigortası Fonu, Şubat ayında işsizlik ödeneği olarak 3 milyar 217 milyon 279 bin TL dağıttı. Buna karşılık, aynı dönemde işverenlere, teşvikler, destek ödemeleri ve işbaşı eğitim programları kapsamında toplam 7 milyar 180 milyon 590 bin TL aktarıldı. 2024’ün ilk iki ayında, işverenlere yönelik destekler, işsizlik ödeneklerinin 2.2 katına ulaştı.

Sözcü’den Deniz Bilici Göçmen‘in aktardığına göre, Ocak ve Şubat aylarında işverenlere yönelik teşvik ve destek ödemeleri için toplam 9 milyar 940 milyon 340 bin TL, işbaşı eğitim programları için ise 4 milyar 57 milyon 320 bin TL destek sağlandı. İki ayda işverenlere verilen toplam destek 13 milyar 997 milyon 660 bin TL’ye ulaşırken, işsizlere yapılan ödeme 6 milyar 261 milyon 744 bin TL oldu.

“İşsizlik Ödeneği Alanlara Yönelik Teşvik”, “Asgari Ücret Desteği” gibi teşvik ve destek ödemeleri ile İşbaşı Eğitim Programı adı altında işverenin desteklendiği fon adeta “İşverene Destek Fonu”na dönüştü. İşbaşı Eğitim Programı ile işveren, bu kapsamda çalıştırılanların ücretleri ve primleri İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanarak, işverene herhangi bir maliyet çıkarılmayarak desteklenmiş oluyor.

22 yılda işsizlerin yarısı maaş alabildi

Mart 2002’den itibaren işsizlik ödeneğine başvuran yaklaşık 19.4 milyon kişiden sadece 10.5 milyon kadarı ödeneğe hak kazanırken bu kişilere yapılan ödeme tutarı 74.3 milyar TL oldu. İşverenlere 2022, 2023 yılları ile 2024’ün ilk iki ayında yapılan teşvik ve destek ödemeleri ise işsizlere 22 yılda ödenen tutarı aşarak 78.5 milyar TL’ye ulaştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x